Περιγραφή
Η ελιά “Καλαμάτα” είναι μια μεγάλη ελιά, σκούρου καφέ ή μαύρου χρώματος, με λεία, σαρκώδη υφή, που πήρε το όνομά της από την πόλη της Καλαμάτας στη νότια Πελοπόννησο, Ελλάδα. Συχνά χρησιμοποιούνται ως επιτραπέζιες ελιές, διατηρούνται συνήθως σε άλμη, ξύδι ή ελαιόλαδο. Οι ελιές Καλαμάτας, που δεν μπορούν να μαζευτούν πράσινες, πρέπει να συλλέγονται με το χέρι για να αποφευχθούν μώλωπες.
- 100% φυσικό προϊόν
- Χωρίς πρόσθετα συντηρητικά
- Κατάλληλο για χορτοφάγους και vegans